هوش هيجانی

برای تنوع هم که شده کمی دست از سر روان شناسی دين بر ميداريم ميريم سراغ هوش ..حتما خيلی ها اصطلاح هوش هيجانی را شنيده اند ..اگر دوست داريد اطلاعاتتون در اين زمينه بيشتر بشه اين مقاله جالب را بخونيد :

هوش هيجانی را بشناسيم


يكي از پديده‌هايي كه در دهه اخير مورد استقبال زيادي قرار داشته است، پديده‌ي هوش هيجاني بوده است، كه دليل اين امر توانايي فرضي هوش هيجاني بالاتر در حل بهتر مسائل، كاستن از ميزان تعارضات بين آنچه كه انسان احساس مي‌كند با آنچه كه فكر مي‌كند- يا همان تقابل قديمي «عقل» و «دل» - و مشاهده زندگي شاد و موفقيت‌آميز كساني بوده كه از تحصيلات عالي برخوردار نيستند ولي به دليل هوش هيجاني بالا به اين خوشبختي دست يافته‌اند. پژوهش‌هاي متعددي نشان داده كه هوش هيجاني مي‌تواند سبب افزايش ميزان سلامتي، رفاه، ثروت، موفقيت و عشق و شادي گردد.

مولفه‌هاي هوش هيجاني:

هرچند هوش هيجاني با هوش شناختي IQ ارتباط دارد ولي از لحاظ مفهوم نظري و عملكرد، كاملاًٌ با آن تفاوت دارد. مولفه‌هاي هوش هيجاني به قرار زير است:
1-     درون فردي: شامل خود شكوفايي، استقلال و خود آگاهي عاطفي.
2-     بين فردي: همدلي و مسئوليت اجتماعي.
3-     سازگاري: شامل توان حل مسايل و آگاهي به واقعيت.
4-     مديريت استرس: شامل كنترل تكانه‌ها و تحمل فشارها.
5-     خلق و خوي: شامل شادكامي و خوش بيني.
همانگونه كه از اجزاء هوش هيجاني مشخص مي‌گردد،اين مفهوم مي‌تواند زمينه ساز پيشرفت شغلي، رضايت در روابط فردي و... باشد كه در اين مقاله به ارتباط EQ با پيشرفت تحصيلي در سطوح بالاتر مي‌پردازيم.
در تعيين سهم عوامل مربوط به موفقيت تحصيلي تنها 20% به IQ اختصاص يافته است كه اين ميزان براي دانشجوياني كه در مقاطع بالاي تحصيلي قرار داشته و رشته تحصيلي خوبي نيز دارند، حتي به مقادير پايين‌تري نيز تنزل مي‌يابد. پس نقش عوامل انگيزشي، هيجاني و بين فردي در پيشرفت تحصيلي در اين گروه از دانشجويان كه همگي از هوش عملكردي بالايي برخوردارند بسيار مهم خواهد بود.
نكته حائز اهميت ديگر آن است كه اصولاً هوش شناختي يا IQ را نمي‌توان چندان تغيير داد ولي هوش هيجاني EQ قابل تغيير، اصلاح و ارتقاء مي‌باشد. پس شناخت EQ يك استفاده كاربردي نيز خواهد داشت.
پژوهش‌هاي اخير نشان داده است كه بر خلاف نظر اغلب فلاسفه و روانشناسان شناخت وعاطفه مستقل از يكديگر نيستند. تجارب عاطفي ما به نحوي با ذخيره‌سازي و بازيابي اطلاعات پيرامون ما مربوط است. حالات خلقي ما تاثير عميقي بر اطلاعاتي كه به ذهن مي‌سپاريم يا مورد توجه قرار مي‌دهيم و شيوه‌اي كه به موقعيت‌هاي اجتماعي واكنش نشان مي‌دهيم، دارد در نتيجه به عنوان يك اصل كلي در اين ديدگاه مي‌توان گفت:
عاطفه خوب -------- تفكر خوب
 
هنگامي كه احساس خوبي داريم، دنيا را با عينك خوش بيني مي‌بينيم و بر عكس. عملكرد عاطفي بر كاركرد عصبي- روانشناختي فرد نيز تاثير مي‌گذارد. وقتي خوش خلق هستيم، خاطرات خوب را به ياد مي‌آوريم و وقتي افسرده هستيم خاطرات بد اتوماتيك‌وار به ذهن وارد مي‌شوند.
هر چقدر هوش عاطفي فردي بالاتر باشد، به نقش و تاثير عواطف بر كنش‌ها و رفتارهايش آگاه‌تر است و سعي مي‌كند متناسب با موقعيت بهترين عاطفه را در خود ايجاد كند تا بهترين نوع تفكر و حل مسئله را انجام دهد. فردي كه EQ بالا دارد مي‌داند كه چگونه تاثير منفي هيجانات را بر تفكر خود اصلاح نمايد.
امروزه بين يادگيري، امتحان دادن و نمره گرفتن با آنچه كه لازمه زندگي مدرن و روابط پيچيده بين فردي كنوني است، تفاوت زيادي قايل شده‌اند. همه ما انسان‌هايي را مي‌شناسيم كه در ظاهر از تحصيلات بالايي برخوردارند و نمرات درخشاني گرفته‌اند ولي در عمل و صحنه اجتماع ومسئوليت، بسيار شكننده و داراي زندگي نه چندان خوب و حتي گاه بسيار ملالت بار هستند. واقعيت هوش هيجاني و مولفه‌هاي آن در اين زمينه نيز مي‌تواند پاسخگوي بسياري از چراها باشد، مثل اينكه چرا يك مهندس تحصيل كرده نمي‌تواند با همسر خود زندگي شادمانه‌اي داشته باشد؟ چرا يك شاگرد اول دانشگاه نمي‌تواند در كنكور كارشناسي ارشد موفق شود؟

نتيجه گيري:

هوش هيجاني به عنوان يك پديده مورد توجه نه تنها حاوي جنبه تئوريك روانشناختي است، بلكه در ميدان عمل با ارتقاء آن مي‌توان براي بسياري از مشكلات نهفته زندگي پاسخ‌هاي مناسبي يافت. امروزه مقالات، كتاب‌ها وگارگاه‌هاي آموزشي متعددي در رابطه با EQ تدوين مي‌گردند كه همگي تلاشي است بر نشان دادن راهكارهاي نو در مقابله با مشكلات فردي و بين فردي در جوامع پيچيده كنوني.

منبع  :http://www.e-hoom.com/Magzine/show_item.aspx?Item_NO=158&catNo=23

________________________________________________________________________________________

خبرنامه روان شناسی به روز شد

 

/ 18 نظر / 57 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ماني

راستی اگر اول هوش هيجانی را تعريف می کردی بهتر بود

مسعود

... بهار طبيعت فرارسيد ولي خزان باغ پيامبر هنوز ادامه دارد گلها شكفتند ولي غنچه هاي اشک هنوز بر رخسار شيعيان مي غلتد و اين بهار پيچيده در خزان است. بهار بايد غم از دل بشويد اما چه كنم كه اين بهار شكوفايي زخمها را بربدن شهيدان يادآوري می كند. آيا به نغمه سرايي بلبلان گوش دهم يا به نوحه سرايي افلاكيان و قدسيان؟ باز اين چه نوحه و چه عزا و چه ماتم است آيا سر به بالين طبيعت بگذارم در حالي كه: سرهاي قدسيان همه بر زانوي غم است آيا به طرف چمن رو كنم و جست و خيز كودكانه و مستانه سر دهم در حالي كه اطفال رسول خدا پاي برهنه بر روي شن هاي داغ و ريگ هاي سوزان و خارهاي مغيلان از ضربه هاي تازيانه ها مي گريزند؟ بخندم يا گريه كنم؟ نغمه خواني كنم يا نوحه گري؟ تبيرك بگويم يا تسليت؟ مگر می شود مصيبتي را كه امام زمان شب و روز بر آن گريه مي كند و به جاي اشک خون مي گريد فراموش كرد؟ اگر به فكر بهاريم خزان باغ پيامبر را هم فراموش نكيم.

ارواح (مباحث متافيزيك)

بادرود....نوروز خجسته باد...تبریکات صمیمانه مرا بپذیرید .. همیشه شاد همیشه خندان ...پاینده ایران ....احمد

بارون بهاری

***سر سبزترین بهار تقدیم تو باد*** آوای خوش هزار تقدیم تو باد*** ***گویند که لحظه ایست روئیدن عشق*** آن لحظه هزاران بار تقدیم تو باد*** سلام دوست عزیزم .امید که همیشه گل لبخند بر چهره شما شکوفا باشد و غبار غم از دلت زایل ! فرا رسیدن سال نو را به شما و خانواده محترمتان تبریک عرض میکنم آرزوي بهترينها را برای شما دارم. توی این اولین روزهای سال جدید ما راهم از دعای خيرتان بهره مند فرماييد...امیدوارم سال خوب و خوش و پر از موفقيتی داشته باشید.من هم به روز شدم منتظر شما هستم خوشحالم کن .هميشه شادو سلامت و پيروز باشي...

shabnam

سلام عيدت مبارک خوش به حال روزگار ای دل من گرچه در این روزگار جامهء رنگین نمی پوشی به کام بادهء رنگین نمی نوشی به جام نقل و سبزه در میان سفره نیست جامت از آن می که میباید تهی است ای دریغ از تو اگر چون گل نرقصی با نسیم ای دریغ از من اگر مستم نسازد آفتاب ای دریغ از ما اگر کامی نگیریم از بهار نرم نرمک میرسد اینک بهار خوش به حال روزگار گر نکوبی شیشهء غم را به سنگ هفت رنگش میشود هفتاد رنگ

مسعود

سلام ممنون از حضورت در تبسم خانه من و تبسمت بر تبسم کلمات. موفق باشی

محمود

شما هم دچار اپيدمی وبلاگ نويسی شدی؟؟؟؟؟؟؟

مسعود

سلام، روزهای یتیمی فاطمه و پیروزی نفاق تسلیت باد

fasele

سلام زهرا جون خيلی اين مطلب جالب بود فقط ميخوام بدونم چطور می تونم هوش هيجانيم رو بيشتر کنم . ممنون خسته نباشي