روح پرور

خطاهای فکری

وقتی به رفتارهای مردم دقت میکنم و مشکلات انها را تحلیل میکنم میبینم تقریبا همه مشکلات انها ناشی از رفتارها و افکار غیر منطقیه .به حدی بعضی رفتارها غیر منطقیه که واقعا آدم شاخ در میاره . منشا این رفتارها و افکار غیر منطقی هم خطاهای فکریه . و منشا خطاهای فکری هم باور های غلط خانواده ، جامعه ، تجارب فردی ، اطلاعات غلط و ...

متاسفانه کمتر فردی را میبینیم که از این خطاهای فکری در امان باشه . مثلا چند وقت پیش با یکی از دکترهای روان شناس که احترام زیادی براشون قائلم صحبت میکردم . بحث کشیده شد به تقدیر و این مسائل متاسافانه ایشون با اینکه دکتر روان شناس بودند اما باز هم تحت تاثیر خطاهای فکری بودند . عکس العمل ایشون 2 خطای فکری در بر داشت اول پیش داوری و بعد هم تفکر همه یا هیچ . از این جهت میگم پیش داوری که قبل از اینکه منظورم را بیان کنم عکس العمل نشون دادن و نظر من را رد کردن در صورتی که تا آخر مطمئن نشدم که اصلا متوجه منظورم شدن یا نه !!! و تفکر همه یا هیچ هم از این جهت بود که ایشون تفکرشون در این زمینه با تفکر عامه مردم فرق میکرد و لذا طوری برخورد کردن که انگار دیدگاهها در مورد تقدیر یا دیدگاه عامهء مردمه یا دیدگاه ایشون ( که البته خاص ایشون هم نیست و دیدگاه غلطی هم نبود ) اما ظاهرا فکر نمیکردن که ممکن دیدگاهی وجود داشته باشه که نه این باشه نه اون و برای فهمیدنش باید اول خوب به صحبتهای طرف مقابل گوش کرد و اول منظور اون رو خوب فهمید و بعد اگر غلط بود نقدش کرد .

متاسفانه این طرز برخورد منشا همه سوء تفاهمها در روابط اجتماعی است . بارها شاهد درگیریها و دلخوریهای 2 نفر بودیم در صورتی که اصلا گوش نکردن به حرف طرف مقابل ببینن چی میگه و چه بسا اگر بهتر به حرفهای طرف مقابل گوش میکردن اصلا با نظرش موافق بودن .

متاسفانه این شیوه عملکرد در همه ء سطوح جامعه قابل مشاهده است ،، به محض اینکه یک رفتار یا یک سخن یا یک تفکری مغایر با انچه رایج هست میبینیم قبل از اینکه در موردش فکر کنیم انرا محکوم میکنیم در صورتی که اگر دقت کنیم میبینیم اون فقط داره حرفش را در یک قالب جدید بیان میکنه .

نمونه ء روشن اون فیلم مارمولک بود . که هم عامه مردم و هم اکثر روحانیون طوری باش برخورد کردن که مناسب با پیش داوریهای خودشون بود نه واقعیت فیلم و بیچاره نویسنده و کارگردان که آخرش نتونستن منظورشون را برسونن . نه اینکه اونها نقص داشتن بلکه مردم به سخن فیلم گوش نکردن . فیلم نه میخواست مطابق تصور عامه روحانیون را بکوبه و مسخره کنه و نه طبق نظر روحانیون ضد آخوندی بود ، بلکه اگر به اون توجه میکردیم میدیدیم صد در صد به نفع طلبه ها و در تعریف اونها بود منتها  آفتهایی را هم که دامنگیرشون هست را بیان کرده بود و متاسفانه همه فقط این قسمت قضیه را دیدن چون در موردش پیش داوری کردن . البته به کار بدن کلمه همه خودش یک خطای فکریه بنابراین بهتره بگم اکثر مردم فقط قسمتی را دیدن که با پیش داوریهای اونها هماهنگ بود .

+نوشته شده در سه‌شنبه ٢۸ تیر ،۱۳۸٤ساعت۱:٠٩ ‎ب.ظتوسط zahra M | نظرات ()